Uluslararası Vizyon Üniversitesi

Türkiye Yetkili Kayıt Ofisi

Kampüs

Makedonya'da Yaşam

Makedonya'da Yaşam

Balkanların sıcak ve güzel ülkesi Makedonya, hem yaşam şartlarının uygunluğu hem de Türk kültürüne olan yakınlığıyla yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça uygun yaşam maliyetleri sunan ülkenin para birimi Makedonya Dinarı'dır. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda ise Bulgaristan ile komşudur.

 

Avrupa standartlarında verdiği kaliteli eğitimleri ile göz dolduran Makedonya üniversitelerinde eğitim almak pek çok açıdan avantaj sunmaktadır. Sınavsız geçiş hakkı tanıyan Makedonya üniversitelerinde doğrudan Türkçe eğitim almak mümkündür. Ayrıca bu kurumlarda Makedonca ve İngilizce eğitim seçenekleri de bulunmaktadır. Makedonya’da lisans eğitiminin yanında Türk dilinde yüksek lisans seçeneğinin bulunuyor oluşu, yurt dışında eğitim almak isteyen yerli öğrencilerimiz için en büyük tercih sebebidir diyebiliriz.

 


Ulaşım:
Makedonya'da ulaşım için tercih edilen araçların başında otobüs gelmektedir. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi demiryolları ulaşımı gelişmiş değildir ancak otobüs  ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Makedonya nispeten küçük bir ülke olduğundan dolayı şehir içi ve şehir dışı ulaşımları oldukça rahat ve kolaydır. Ayrıca otobüs ulaşımlarında bilet seçeneğinin yanında para ödemesi de bulunmaktadır. Otobüs bilet fiyatları tek yön için Türk Lirası bazında ortalama 1.5 Lira'dır. Eğer eğitim aldığınız yerin yakınlarında bir yerde konaklıyorsanız bisiklet seçeneği ile de ulaşım sağlamanız mümkündür. Bisiklet kullanımı ile birlikte aylık ulaşım masraflarınız oldukça düşecektir diyebiliriz. Ulaşım bakımından oldukça uygun olan Makedonya'da ulaşım masraflarınız aylık 50 Türk Lirası'nı geçmeyecektir. 

 

Yeme İçme:
Türk mutfağına oldukça yakın lezzetleri ile göz dolduran Makedon mutfağı, gezginler ve öğrenciler için damak tadına uygun pek çok seçeneği bünyesinde barındırmaktadır.  Cevapi; küp küp doğranmış soğan, biber turşusu ve ekmekle servis edilen başka bir Makedonya lezzetidir. Baharatsız ve ekmeksiz olarak hazırlanır ve ızgarada pişirilir. Bizdeki krem karamele benzeyen ve süt, yumurta ve şekerin fırında uzun süre pişmesiyle elde edilen, muhallebi lezzetinde bir tatlı olan Kaymaçina ise Makedonya mutfağına özgü tatlılardan biridir.

 

Konaklama:
Makedonya'da diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi her bütçeye hitap eden çeşitli konaklama imkânları bulunmaktadır. Eğitim amaçlı Makedonya'ya gelen öğrenciler için kiralık odalar ve apartman daireleri gibi seçenekler fazladır. Aynı zamanda öğrenciler öğrenci yurtlarını da konaklama için tercih edebilirler. 

 

Sosyal Etkinlikler:
Makedonya öğrenciler için pek çok sosyal etkinliğe, müzeye, tarihi yapıya ve festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası Vizyon Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan Gostivar şehri sosyal etkinlikler açısından göz dolduran şehirlerin başında gelmektedir. Mavrovo Ulusal Parkı 4 mevsim boyunca misafirlerini ağırlamaktadır, ancak bu park en çok kış mevsiminde rağbet görmektedir. Özellikle parkın içerisinde bulunan Zara Lazarevski Kayak Merkezi turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Mavrovo bölgesi ise zaman zaman kış sporları turnuvalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Makedonya'da çoğu sosyal etkinlik ya ücretsizdir ya da oldukça uygun fiyatlarla bilet imkanı sağlamaktadır. Ortalama aylık 200 Türk Lirası'na pek çok sosyal etkinlikten faydalanabilirsiniz. 
 

İletişim Formu